+421 905 169 373

Vonkajšie tienenie – rolety či žalúzie?

Vonkajšie žalúzie či vonkajšie rolety dokážu poskytnúť výborné zatemnenie vnútorných priestorov. Majú porovnateľnú tepelnú, zvukovú a svetelnú ochranu a izoláciu. Podľa čoho sa teda rozhodnúť? Je niekoľko parametrov, v ktorých sa odlišujú. Pozreli sme sa na pár z nich, aby sa vám ľahšie rozhodovalo pri výbere. 

Je potrebná stavebná príprava pred montážou? Do akých materiálov sa dajú namontovať?

Pre ich inštaláciu je v oboch prípadoch vhodnejšie mať vopred stavebnú prípravu. Preto je dôležité premyslieť druh tienenia už v procese projektovania stavby a nezabudnúť zakomponovať prípravu na inštaláciu. Každý dobrý projektant Vás na to určite upozorní.

Nie je to však podmienka. Vonkajšie žalúzie aj rolety je možné namontovať aj na hotovú stavbu s fasádou. Treba však počítať s tým, že svojou konštrukciou uberú časť svetlej výšky okien. Na ich používanie to ale vplyv nemá.

Montáž je možná do každého bežného stavebného materiálu.

V každom prípade je vždy potrebná konzultácia s technikom, ktorý vie poradiť, či je stavba vhodná pre vybraný druh vonkajšieho tienenia.

Poskytujú obidva druhy úplnú tmu?

Exteriérové rolety áno. Žalúzie len čiastočne v závislosti od vybraného typu lamiel, ktoré môžu mať rôzne tvary, napr. v tvare písmena C alebo Z.

Dokážu plynule regulovať prirodzené svetlo?

Tu je asi najzásadnejší rozdiel vo využívaní. Žalúzie svojou možnosťou natáčania lamiel poskytujú viac možností prúdenia svetla do miestnosti. Rolety môžu byť vytiahnuté alebo zatiahnuté, regulácia je len minimálna.

 

Je rozdiel vo zvukovej a tepelnej izolácii?

Exteriérové rolety svojou konštrukcou zabezpečujú jednoznačne vyššiu tepelnú aj zvukovú izoláciu. V prípade žalúzií si však tepelnú izoláciu môžte regulovať. Pomocou natočenia lamiel nechajte prúdiť do miestnosti toľko slnka, koľko potrebujete.

Aké materiály sa bežne používajú? Je možné farebne zladiť vonkajšie tienenie s domom?

Najčastejšie hliník, ktorý je svojimi vlastnosťami najvhodnejší. Pri žalúziách nie je možnosť výberu materiálu, vždy sú zhotovené z hliníku. V prípade roliet si môžete zvoliť buď buď spomínané hliníkové alebo ekonomickejšie plastové vyhotovenie.

V obidvoch prípadoch je možné vybrať si zo širokej farebnej škály.

Aké sú možnosti ovládania?

Základom je manuálne ovládanie. V oboch prípadoch je možné zvýšiť komfort ovládania pridaním elektrických motorov s diaľkovým ovládaním alebo bez neho. Cena rolety alebo žalúzie sa elektrickým ovládaním zvýši približne o 25%.

Ako je to s bezpečnosťou? Je možné uzamknutie?

Exteriérové rolety je možné doplniť o bezpečnostný zámok, ktorý sa dá odomykať zvonka aj zvnútra. Táto možnosť u žalúzií nie je.

Je veľký rozdiel v cene?

Vonkajšie hliníkové žalúzie sú oproti roletám približne o 20% drahšie. Cenový rozsah je ale veľmi rôznorodý. Cenu v oboch prípadoch môže ovplyvniť druh ovládania či napríklad typ lamely pri žalúziách.

Cena za montáž je v oboch prípadoch rovnaká, ale v závislosti od stavebnej pripravenosti sa tiež môže odlišovať.

Nezáväzná ponuka

Máte záujem o bezplatnú obhliadku alebo nezáväznú ponuku? Zašlite nám potrebné informácie a radi pre vás pripravíme cenovú kalkuláciu na mieru.
Naši partneri
Climax
Somfy