Markízy sa, vďaka svojmu „poslaniu“ poskytovať ľuďom tieň pred nepríjemnou slnečnou páľavou, už niekoľko rokov tešia veľkej obľube u staršej i mladšej generácie.
Rôzne typy modelov a prevedení ponúkajú možnosť výberu skutočne pre každého. Výber záleží len od zákazníka, jeho vkusu, technických požiadaviek a požiadaviek na údržbu. Markízy totiž nielenže poskytujú blahodarný tieň, ale dotvárajú aj vzhľad objektov a niekedy sa dokonca stávajú ich neoddeliteľnou súčasťou.
AKÉ SÚ MOŽNOSTI OVLÁDANIA A V ČOM SPOČÍVA ÚDRŽBA MARKÍZ?
Najčastejšie inštalovaným typom ovládania markíz je manuálne, teda ovládanie kľukou. Tento základný typ dokážeme nahradiť elektrickým pohonom, diaľkovým ovládačom, veterným senzorom, alebo časovým či svetelným snímačom.
Všetky markízy dodávané našou spoločnosťou sú konštruované ako bezúdržbové a sú určené k vonkajšiemu aj vnútornému použitiu.V zimnom období ich nie je potrebné odinštalovať, ale môžu zostať na svojom mieste. Pred sezónou si nechajte skontrolovať odborníkom dotiahnutie všetkých častí markízy a jej prípadné nastavenie.
Pre údržbu látky markízy sa odporúča jej občasné opláchnutie vlažnou vodou s rozpusteným pracím práškom a zľahka pretrieť jemnou hubkou (látku pri čistení neodierajte, aby nedošlo k poškodeniu štruktúry vlákien látky) a následne opláchnuť čistou vodou. V prašnom prostredí je treba pravidelne čistiť látku, inak dôjde k jej zoslabeniu a následnému poškodeniu. Väčšina markíz je vyrobená z nepremokavých alebo impregnovaných materiálov, napriek tomu však nie je vhodné ich nechať otvorené počas silnejšieho dažďa. Ak napriek tomu markíza zmokla, nechajte ju pri najbližšej možnosti dobre vysušiť, aby nezačala plesnieť.
AKO MANIPULOVAŤ S NAINŠTALOVANOU MARKÍZOU?
Výsuv alebo navýjanie sa prevádza motoricky alebo ručným otáčaním kľuky. Vždy dbajte na to, aby bola látka dostatočne napnutá, u motorového ovládania to rieši nastavenie koncových spínačov u ručného ovládania sa látka dopne spätným pootočením kľuky. Návody ovládania el.súčastí markízy dodáva výrobca motorov, vypínačov a ďalšej elektroniky.(Nezabúdajte že motor má tepelnú poistku brániacu jeho prehriatiu a preto môže fungovať 2 až 5 min. podľa typu a potom musí vychladnúť ,tiež pri zrolovaní markízy na pokyn veterného čidla je pred jeho ďalším vytiahnutím časové oneskorenie cca 15 min. Ďalej treba pravidelne skontrolovať kotvy, ktoré sú najviac namáhanou súčasťou markízy a ich údržbe treba venovať maximálnu pozornosť.
Markíza je dynamické zariadenie odolávajúce vetru a týmto je aj ovplyvňovaná. Naše markízy sú podľa typu koncipované na veternú odolnosť podľa triedy 1-2 čo odpovedá bezpečnej prevádzke do rýchlosti vetra 21 km/h. Pravidelná kontrola správneho nastavenia uhlu ramien, je najjednoduchší spôsob zaistenia stavu markízy. Nezabúdajme, že ani veterné čidlo nie je 100% ochrana, v dobe od prijatia impulzu do stiahnutia markízy môže dojsť k násilnej zmene uhlu nastavenia ramien. Zvlášť u markíz so šírkou viac než 600 cm je potrebné zvýšiť pozornosť, tu aj malý rozdiel v nastavení uhlu jednotlivých ramien môže viesť k predratiu alebo pretrhnutiu markízovej látky z dôvodu jej navýjania pod nesprávnym uhlom.
AKÁ JE ŽIVOTNOSŤ MARKÍZ?
Väčšinu zákazníkov zaujíma životnosť markíz. Tento údaj sa pri jednotlivých výrobcoch markízových látok a poťahov líši. Všeobecne sa dá povedať, že životnosť kvalitnej markízovej látky dosahuje 10 rokov. Záleží samozrejme aj na prostredí, v ktorom sa markízy nachádzajú, a aj na šetrnosti ich používania. Pravidelná