+421 905 169 373

Ako si vybrať správny typ pergoly

Pri výbere hliníkovej pergoly je dôležité, aby ste dosiahli optimálnu veľkosť a konfiguráciu na veľkosť vášho priestoru, kde by ste chceli pergolu umiestniť. Tento článok vám poskytne užitočné tipy a rady, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní, aby hliníková pergola dokonale vyhovovala vašim potrebám.

Hliníkové pergoly sú vynikajúcim doplnkom záhrady a obľúbenou voľbou pre zastrešenie terasy. Ponúkajú elegantný vzhľad, odolnosť voči poveternostným podmienkam a nepotrebujú údržbu. Pri výbere hliníkovej pergoly je však dôležité zvážiť niekoľko kľúčových faktorov, aby bola pergola perfektným doplnkom. Tu je niekoľko tipov a rád, ktoré vám pomôžu vybrať správnu veľkosť a konfiguráciu hliníkovej pergoly pre vás.

Veľkosť pergoly

Pred zakúpením hliníkovej pergoly je dôležité presne zmerať priestor, do ktorého ju chcete umiestniť. Veľkosť pergoly by mala zodpovedať veľkosti terasy alebo záhrady. Zvážte aj svoje potreby - či chcete vytvoriť len malý kútik na relaxáciu alebo potrebujete väčšiu pergolu, ktorá poskytne tieň a ochranu pre väčšiu skupinu ľudí.

Pri výbere veľkosti pergoly zvážte aj počet osôb, ktoré budú pergolu využívať. Ak chcete pod pergolou usporiadavať posedenia pre viacero osôb, potrebujete pergolu s väčšou plochou. Dostatočne veľká pergola zároveň ochráni pred dažďom aj záhradný nábytok, čím predĺži jeho životnosť.

Konfigurácia a typ pergoly

Hliníkové pergoly sa montujú buď ako voľne stojace alebo ukotvené k stene domu.

Voľne stojace pergoly a prístrešky sú vhodné pre terasy a záhrady, kde nie je možné pergolu pristaviť k stene domu. Pôsobia robustnejším dojmom. Ponúkajú väčšiu flexibilitu pri umiestnení, ale sú o niečo drahšie, lebo majú navyše zadné nohy, ktoré zvyšujú náklady na materiál.

Pergoly kotvené o fasádu domu dokážu opticky zväčšiť priestor terasy a pôsobia veľmi elegantne. Zároveň sú ideálnou prípravou pre prípadnú budúcu zimnú záhradu.

 

Typ prestrešenia a príslušenstvo

Existujú rôzne možnosti zastrešenia pre hliníkové pergoly, vrátane látky, polykarbonátu alebo lamiel. Zvážte, aký typ prestrešenia by najlepšie vyhovoval vašim potrebám a klimatickým podmienkam. 

Najobľúbenejšie je prestrešenie z polykarbonátu. Priestor pod ním sa neprehrieva, príjemne zatieni a zároveň zostane dostatok svetla.

Sklo je drahšia alternatíva, ktorá je veľmi elegantným riešením. Treba však počítať s častou údržbou, aby si urdžalo svoju eleganciu, predovšetkým v prašnom prostredí, kde prebieha výstavba alebo je v blízkosti pole. 

V poslednej dobe sa tešia stále väčsej obľube bioklimatické pergoly, ktoré sú najdrahším variantom. Ich najväčšou výhodou sú naklápacie lamely, pomocou ktorých je možné regulovať slnečné svetlo aj vetranie. 

Uvažujte tiež o príslušenstve, ako sú osvetlenie, markízy alebo screenové rolety, ktoré môžu zvýšiť komfort a funkčnosť pergoly.

Súvisiace produkty
Vonkajšia screenová roleta na pergole
Vonkajšie screenové rolety Screenové rolety chránia pred slnkom a vetrom, poskytujú čiastočné alebo úplne zatemnenie. Screenové rolety sú vhodné aj pre exteriérové tienenie pergol. Látky roliet sú odolné voči vyblednutiu.
Výsuvná markíza
Výsuvné markízy Pomocou výsuvnej markízy môžete jednoducho zatieniť miesta, ktoré sú vystavované priamemu slnečnému žiareniu. Výsuvná markíza má veľkú výhodu v tom, že ak ju nevyužívate tak ju jednoducho zasuniete.

Rozpočet

Hliníkové pergoly sa dodávajú v rôznych veľkostiach, typoch a cenových reláciách.

Ekonomicky najvýhodnejšia je hliníková pergola s polykarbonátovým prestrešením. Drahšou alternatívou je prestrešenie zo skla. V tomto prípade treba počítať s pravdepodobnou ďalšou investíciou do zatienenia v podobe markízy alebo látky. Bioklimatické pergoly sú najdrahšie zo všetkých možností, ale dokonale plnia všetky potreby tienenia, vetrania, aj ochrany pred dažďom. 

Vaše potreby

Pri výbere konfigurácie pergoly zvážte aj svoje potreby a využitie. Ak chcete pod pergolou grilovať, budete potrebovať pergolu s dostatočným odvetrávaním.

Ak chcete ochrániť a predĺžiť živosnosť záhradnému nábytku, určite si zvoľte väčší rozmer pergoly.

Ak chcete pergolu využívať aj v zimných mesiacoch, môžete zvážiť pergolu s integrovaným vykurovaním a taktiež so zasklením.

Pri výbere pergoly zvážte aj vlastnosti daného priestoru. Ak je napríklad terasa orientovaná na juh, budete potrebovať pergolu s kvalitným tienením.

Pri výbere správnej veľkosti a konfigurácie hliníkovej pergoly je dôležité zvážiť mnoho rôznych faktorov, ako sú veľkosť priestoru, okolitý dizajn, funkčnosť a prispôsobenie. Pomocou našich tipov a sa vám bude ľahšie vyberať pergola, ktorá bude nielen esteticky príťažlivá, ale aj funkčná a vhodná pre vaše potreby.

Ak si nie ste istí, aká veľkosť a konfigurácia pergoly by bola najvhodnejšia pre váš priestor a potreby, neváhajte to konzultovať s profesionálmi. S ich skúsenosťami a odborným pohľadom vám môžu poskytnúť cenné rady a odporúčania, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa.

Tipy na záver

 • Určite si účel a využitie pergoly. Potrebujete ochranu pred slnkom, dažďom? Koľko ľudí bude pergolu využívať? 
 • Zmerajte dostupný priestor. Nezabnite, že budete potrebovať dostatok priestoru na pohyb.
 • Vyberte si typ pergoly, dizajn a farbu, aby ladila s vašim vonkajším priestorom.
 • Porovnajte si ceny a ponuky. 
 • Ak si nie ste istý, obráťte sa na odborníka.
Súvisiace produkty
Pergola na fasáde s látkovou strechou
Pergoly a prístrešky

Pergoly so zastrešením výrazne predĺžia príjemný pobyt na terase a ochránia záhradný nábytok. Výborné využitie majú aj ako prístrešok pre auto alebo nad vchodové dvere. Montujeme pergoly s kvalitnou...

Vypočítajte si cenu vašej pergoly

Cena pergoly
od 2930 € s DPH-10%do 30. aprílaod 2637 € s DPH
Cena zvolenej konfigurácie je vrátane DPH a montáže.
Cena je orientačná a môže sa mierne upraviť v závislosti stavebnej pripravenosti a miesta realizácie.
 • polykarbonátové prestrešenie
 • pergola ukotvená o fasádu domu
 • 7 stupňový sklon strechy pergoly zaisťuje odtok dažďovej vody so zabudovanými odkvapovými rúrami
 • hliníková konštrukcia
 • integrovaný odtokový systém

Vaše kontaktné údaje

Vzorová bioklimatická pergola

 • šírka 4m x dĺžka 3m
 • ukotvená o stenu domu
 • elektrický pohon na diaľkové ovládanie
 • naklápanie lamiel - Hliníkové lamely je možné orientovať od 0° do 130°, samozrejmosťou je tesnenie a sklon lamiel pre riadený odtok vody stojkou.
 • zabudovane osvetlenie
Vzorová cena pergoly 11400 s DPH10260 s DPH
V apríli: Tahoma pre ovládanie mobilom zdarma Cena zvolenej konfigurácie je vrátane DPH a montáže.
Cena je orientačná a môže sa mierne upraviť v závislosti stavebnej pripravenosti a miesta realizácie.
Mám záujem o cenovú ponuku

Máte záujem o bezplatnú obhliadku alebo nezáväznú ponuku?

Cenová ponuka
Naši partneri
Climax
Somfy